W79E532A40DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W79E532A40DL
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8052
Speed 40MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.25K x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W79
Package / Case 40-DIP
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V