WA2M028S102UC-A
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
WA2M028S102UC-A
Description:
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.438" (11.12mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 295°
Series W
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.500" Dia (12.70mm)