WAU120-1000-SG
Triad Magnetics
Product No:
WAU120-1000-SG
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12V 1A
In Stock : 172
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount
Output Connector Screw Terminal
Approval Agency cULus
Input Connector NEMA 5-15P
Size / Dimension 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Series WAU120
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Cord Length -
Region Utilized North America
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12VAC
Mfr Triad Magnetics
Package Bulk
Voltage - Input 120VAC