WAU160-750T-G
Triad Magnetics
Product No:
WAU160-750T-G
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
AC/AC WALL MNT ADAPTER 16V 750MA
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount
Output Connector Rectangular, 3 Position
Approval Agency cULus
Input Connector NEMA 5-15P
Size / Dimension 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 750mA
Series WAU160
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized North America
Efficiency Level VI
Voltage - Output 16VAC
Mfr Triad Magnetics
Package Bulk
Voltage - Input 120VAC