Home / Fixed Inductors / WCI1005CP9N1GDG
minImg
WCI1005CP9N1GDG
INPAQ Technology Co., Ltd
Product No:
WCI1005CP9N1GDG
Package:
0402
Description:
CHIP IND 1005,9.1NH,G,22Q,0.68A,
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 63 @ 900MHz
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 680 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 9.1 nH
Series WCI1005CP
Type Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.16GHz