Home / Fixed Inductors / WCI1608CP6N8GDG
minImg
WCI1608CP6N8GDG
INPAQ Technology Co., Ltd
Product No:
WCI1608CP6N8GDG
Package:
0603
Description:
CHIP IND 1608,6.8NH,G,27Q,0.7A,4
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 27 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Inductance 6.8 nH
Series WCI1608CP
Type Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.8GHz