Home / Fixed Inductors / WCLA1005V1-6R2-R
minImg
WCLA1005V1-6R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
WCLA1005V1-6R2-R
Package:
0402
Description:
FIXED IND 6.2NH 760MA 83MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 760 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Inductance 6.2 nH
Series WCLA1005V1
Type Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.8GHz