Home / Fixed Inductors / WCLA2520V1-220-R
minImg
WCLA2520V1-220-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
WCLA2520V1-220-R
Package:
1008
Description:
CHIP IND 22.0UH 0.26A SMT 2 PAD
In Stock : 2950
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 260 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.96Ohm Max
Inductance 22 µH
Series WCLA2520V1
Type Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 18MHz