Home / Fixed Inductors / WIP252010S-R68MLDG
minImg
WIP252010S-R68MLDG
INPAQ Technology Co., Ltd
Product No:
WIP252010S-R68MLDG
Package:
1008
Description:
POWER INDUCTOR 2520 0.68UH 20% D
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Inductance 680 nH
Series WIP252010S L
Type Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 90MHz