WO-3809X-15
Lin Engineering
Product No:
WO-3809X-15
Manufacturer:
Lin Engineering
Description:
STEPPER MOTOR
In Stock : 13
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Rotor Inertia 0.176gcm²
Termination Style Wire Leads
Steps per Revolution 400
Current Rating (Amps) 300 mA
Approval Agency -
Voltage - Rated 24VDC
Coil Resistance 15.1 Ohms
Size / Dimension Round - 1.429" Dia (36.30mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing -
NEMA Frame Size 14
Length - Shaft and Bearing 0.591" (15.00mm)