WP21-P020VA1-R8000
JAE Electronics
Product No:
WP21-P020VA1-R8000
Manufacturer:
JAE Electronics
Description:
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
In Stock : 226
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.019" (0.48mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Series WP21
Mfr JAE Electronics
Pitch 0.014" (0.35mm)
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 0.6mm