WP21-S020VA1-R8000
JAE Electronics
Product No:
WP21-S020VA1-R8000
Description:
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
In Stock : 1037
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.023" (0.59mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Series WP21
Mfr JAE Electronics
Pitch 0.014" (0.35mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 0.6mm