WP27D-S038VA1-R15000
JAE Electronics
Product No:
WP27D-S038VA1-R15000
Manufacturer:
JAE Electronics
Description:
CONN RCPT 38POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 38
Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.028" (0.71mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series WP27D
Mfr JAE Electronics
Pitch 0.014" (0.35mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 0.7mm