WP27D-S060VA3-R15000
JAE Electronics
Product No:
WP27D-S060VA3-R15000
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
In Stock : 9425
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.028" (0.71mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series WP27D
Mfr JAE Electronics
Pitch 0.014" (0.35mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features Solder Retention
Mated Stacking Heights 0.7mm