WR15AT/CUL
NKK Switches
Product No:
WR15AT/CUL
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 34.20mm x 17.20mm
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 30,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series WR
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V