WR95C1330CCPIMFR6B
GlobTek, Inc.
Product No:
WR95C1330CCPIMFR6B
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 10W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approval Agency CB, CE, EAC, UKCA, Ukraine, VCCI, WEEE
Input Connector BS 1363
Size / Dimension 2.72" L x 1.93" W x 1.25" H (69.0mm x 49.0mm x 31.8mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 1.33A
Series GTM86101-1007.5-W2U
Power (Watts) 10 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized United Kingdom
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 7.5V
Standard Number 60601-1
Mfr GlobTek, Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC