WR9QA2540USB23NMR6B
GlobTek, Inc.
Product No:
WR9QA2540USB23NMR6B
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.1V 13W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Multi-Blade (Sold Separately)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector USB A Receptacle
Approval Agency CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, SIQ, UKRSepro
Input Connector Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension 2.80" L x 1.61" W x 1.24" H (71.0mm x 41.0mm x 31.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.54A
Series -
Power (Watts) 13 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length -
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 5.1V
Standard Number 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Mfr GlobTek, Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC