WXA-0101-18-2L-CS3089
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
WXA-0101-18-2L-CS3089
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V RED
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Fluoropolymer
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 7/0.0159"
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Red
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.080" (2.03mm)