Home / Real Time Clocks / X1288V14I-4.5AT1
minImg
X1288V14I-4.5AT1
Renesas Electronics America Inc
Product No:
X1288V14I-4.5AT1
Package:
14-TSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14TSSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-TSSOP
Date Format YY-MM-DD-dd
Series -
Type Clock/Calendar
Memory Size -
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Renesas Electronics America Inc
Current - Timekeeping (Max) 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Features Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Time Format HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Package Tape & Reel (TR)
Interface I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply, Battery 1.8V ~ 5.5V