Home / Microcontrollers / XC2224L20F66VAAKXUMA1
minImg
XC2224L20F66VAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2224L20F66VAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-VQFN-48-54
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16/32B 160KB FLASH 48VQFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C166SV2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 10K x 8
Number of I/O 33
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package PG-VQFN-48-54
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XC22xxL
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Core Size 16/32-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V