Home / Microcontrollers / XC2265M56F66LAAHXUMA1
minImg
XC2265M56F66LAAHXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2265M56F66LAAHXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-100-8
Description:
IC MCU 16BIT 100LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C166SV2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 50K x 8
Number of I/O 76
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XC22xxM
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Core Size 16/32-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 448KB (448K x 8)
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V