Home / Microcontrollers / XC2367E136F128LAAKXUMA1
minImg
XC2367E136F128LAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2367E136F128LAAKXUMA1
Package:
PG-LQFP-100-8
Description:
IC MCU 16/32BIT 1.06MB FLASH
Core Processor C166SV2
Speed 128MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 98K x 8
Number of I/O 75
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XC23xxE
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Program Memory Size 1.06MB (1.06M x 8)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V