XC6205B10APR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6205B10APR-G
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LIN 1.05V 150MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 65dB (10kHz)
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 100mA