XC6214P442PR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6214P442PR-G
Package:
SOT-89
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 4.4V 500MA SOT89
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 15 µA
PSRR 40dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package SOT-89
Control Features -
Series -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.4V