XC6216BB028R-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6216BB028R-G
Package:
USP-6B06
Description:
IC REG LINEAR 11V 150MA USP-6B06
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 9 µA
PSRR 30dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 28V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package USP-6B06
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 11V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 100mA