XC6229H3011R-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6229H3011R-G
Package:
LGA-4B01
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA LGA-4B01
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
PSRR 80dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Product Status Active
Supplier Device Package LGA-4B01
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-XFLGA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 300mA