XC6501B201MR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6501B201MR-G
Package:
SOT-25
Description:
IC REG LINEAR 2V 200MA SOT25
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 18 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-25
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2V
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 200mA