XC6503B27APR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6503B27APR-G
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LIN 2.75V 500MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 300mA