XC6504A1517R-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6504A1517R-G
Package:
USPN-4B02
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA USPN-4B02
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1.27 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Active
Supplier Device Package USPN-4B02
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-XFDFN
Protection Features Over Current
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 1.63V @ 150mA