Home / Microcontrollers / XE164GM72F80LAAKXUMA1
minImg
XE164GM72F80LAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE164GM72F80LAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-100-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 576KB FLASH 100LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C166SV2
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 50K x 8
Number of I/O 76
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XE16x
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Core Size 16-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Data Converters A/D 11x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V