Home / Oscillators / XG-1000CA 98.3040M-CC
minImg
XG-1000CA 98.3040M-CC
EPSON
Product No:
XG-1000CA 98.3040M-CC
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC SO 98.3040MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 30mA
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series XG-1000CA
Function Enable/Disable
Type SO (SAW)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output CMOS
Mfr EPSON
Base Resonator Crystal
Frequency 98.304 MHz