Home / Microcontrollers / XMC1302Q040X0032ABXUMA1
minImg
XMC1302Q040X0032ABXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XMC1302Q040X0032ABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-VQFN-40-13
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 40VQFN
In Stock : 4998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 27
Peripherals Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package PG-VQFN-40-13
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XMC1000
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Infineon Technologies
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V