Home / Microcontrollers / XMC1302T016X0032AAXUMA1
minImg
XMC1302T016X0032AAXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XMC1302T016X0032AAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSSOP-16-8
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 16TSSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-TSSOP-16-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XMC1000
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Infineon Technologies
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 11x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V