Home / Microcontrollers / XMC7100D-F176K4160AA
minImg
XMC7100D-F176K4160AA
Infineon Technologies
Product No:
XMC7100D-F176K4160AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
176-TEQFP (24x24)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BT 4.063MB FLSH 176QFP
In Stock : 350
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Speed 100MHz, 250MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768K x 8
Number of I/O 148
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 176-TEQFP (24x24)
Oscillator Type External, Internal
EEPROM Size 256K x 8
Series XMC7000
Package / Case 176-LQFP Exposed Pad
Core Size 32-Bit Dual-Core
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4.063MB (4.063M x 8)
Data Converters A/D 64x12b SAR
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V