Home / Crystals / XRCGB40M000F4M02R0
minImg
XRCGB40M000F4M02R0
Murata Electronics
Product No:
XRCGB40M000F4M02R0
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
In Stock : 2630
User Guide
Load Capacitance 10pF
Frequency Tolerance ±45ppm
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Frequency Stability ±40ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series -
Mfr Murata Electronics
Frequency 40 MHz