Home / Crystals / XRCGB40M000F5A12R0
minImg
XRCGB40M000F5A12R0
Murata Electronics
Product No:
XRCGB40M000F5A12R0
Description:
2.0X1.6MM 40.0MHZ CRYSTAL UNIT +
In Stock : 1260
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Load Capacitance 6pF
Frequency Tolerance ±50ppm
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Frequency Stability ±65ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Ratings AEC-Q200
Series XRCGB
Mfr Murata Electronics
Frequency 40 MHz