Y00078K56000T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00078K56000T0L
Description:
RES 8.56K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 8.56 kOhms
Series S
Power (Watts) 0.6W