Y00112R00000D9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00112R00000D9L
Description:
RES 2 OHM 0.5% 1W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 2 Ohms
Series S
Power (Watts) 1W