Y0012500K000Q9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0012500K000Q9L
Description:
RES 500K OHM 0.8W 0.02% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Tolerance ±0.02%
Size / Dimension 0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 500 kOhms
Series S
Power (Watts) 0.8W