Y00144K70000Q9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00144K70000Q9L
Description:
RES 4.7K OHM 1/5W 0.02% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.02%
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 4.7 kOhms
Series VMTA55
Power (Watts) 0.2W, 1/5W