Y0015252R500T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0015252R500T0L
Description:
RES 252.5 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 252.5 Ohms
Series VMTB60
Power (Watts) 0.25W, 1/4W