Y0019400R000V9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0019400R000V9L
Description:
RES 400 OHM .3W .005% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.005%
Size / Dimension 0.375" Dia x 0.625" L (9.53mm x 15.88mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 400 Ohms
Series H
Power (Watts) 0.3W