Y0024750R000B9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0024750R000B9L
Description:
RES 750 OHM .3W .1% RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 750 Ohms
Series H
Power (Watts) 0.3W