Y0025146R000V9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0025146R000V9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 146 OHM 0.005% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.005%
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 146 Ohms
Series H
Power (Watts) 0.5W, 1/2W