Y00271R00000B9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00271R00000B9L
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 0.1% 7W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Screw Holes
Resistance 1 Ohms
Series VPR7
Power (Watts) 7W