Y0029600R000T19L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0029600R000T19L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 600 OHM 0.01% 2/3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 600 Ohms
Series VTA
Power (Watts) 0.667W, 2/3W