Y005350R0000J0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y005350R0000J0L
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±5%
Number of Turns 21
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Series Accutrim™1240P
Power (Watts) 0.25W, 1/4W