Y0054120R000A9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0054120R000A9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 120 OHM 0.05% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.05%
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 120 Ohms
Series VTA
Power (Watts) 0.5W, 1/2W