Y005610K0000K12L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y005610K0000K12L
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.75W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 26
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Series Accutrim™1280G
Power (Watts) 0.75W, 3/4W