Y00588K92900T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00588K92900T0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 8.929K OHM 0.01% 0.3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 8.929 kOhms
Series VTA
Power (Watts) 0.3W